UrzadzMieszkanie.pl

Urządzanie mieszkania krok po kroku – od stanu surowego do wprowadzania się

urządzanie mieszkania kolejnośćNowe mieszkanie to marzenie wielu Polaków. W przeciwieństwie do mieszkań z rynku wtórnego sprzyja ono także aranżacji wnętrz. Mieszkanie od dewelopera w stanie surowym zwykle ma otynkowane ściany, betonową wylewkę na podłodze, wejścia do oświetlania, instalację elektryczną, wodnokanalizacyjną i czasem jeszcze także gazową. Od tego momentu to, jak finalnie będzie wyglądało nasze mieszkanie, zależy wyłącznie od nas samych!

Urządzanie mieszkania z rynku pierwotnego należy rozpocząć od szczegółowego planu zagospodarowania przestrzeni. Jeśli zapomnieliśmy wnieść do dewelopera na etapie projektu własnych uwag, to warto teraz rozważyć także układ pomieszczeń pamiętając, że ściany przedziałowe, w przeciwieństwie do nośnych, można swobodnie wyburzyć (warto jednak skonsultować się w tej sprawie z fachowcem). Następnie zdecydować należy o układzie wnęki na szafę w przedpokoju, ewentualnej wnęki na szafę typu komandor w sypialni lub oddzielnej garderobie, układzie łazienki, kuchni i pomieszczeń. Decyzja o ostatecznym zagospodarowaniu sprzętów AGD w tym momencie pozwoli na przedłużenie lub skrócenie rur i przewodów tak, aby później nie okazało się, że dane urządzenie, np. zmywarka, nie może funkcjonować w danym miejscu. Na etapie początkowym nie należy zapominać o instalacji podtynkowego stelaża sedesowego, jeśli pragniemy się na takowy zdecydować.

Urządzanie mieszkania – podłogi i ściany

Kolejnym etapem urządzania mieszkania jest aranżacja podłogi. Decyzja o rodzaju podłogi towarzyszyć nam będzie prawdopodobnie przez długie lata, a czasem dosłownie do końca życia, więc należy poświęcić jej więcej uwagi. Czy lepiej czujemy się w otoczeniu drewnianym, czy może preferujemy kafle? A może wykładziny lub terakotę? Oczywiście wybór odpowiedniej podłogi powinien iść w parze z danym stylem aranżacyjnym. Do mieszkania w popularnym stylu skandynawskim warto polecić jasne panele drewniane lub duże, grafitowe kafle. Niektóre osoby preferują różne podłogi w różnych pomieszczeniach, podczas gdy inne, np. poza samą tylko łazienką, gustują w jednolitej podłodze. Wiele zależy od indywidualnych preferencji, jednakże ostatnie rozwiązanie znacząco powiększy przestrzeń mieszkania pod względem optycznym.

Malowanie ścian to kolejny ważny etap, chociaż nie tak ostateczny, jak kładzenie podłogi. Istnieją jednak wyjątki – zamiast malować niektóre ściany można nie tylko zdecydować się na tapetę lub atrakcyjną fototapetę, ale także tynk dekoracyjny. Tynki strukturalne, jak np. tynk japoński, idealnie sprawdzą się w pomieszczeniach w stylu prowansalskim, w których dominować ma natura i spokój. Fenomen tego rodzaju tynków polega na ich składzie – materiałach organicznych takich, jak bawełna, len czy drobinki kruszcu.

Wykończenia i podsumowanie

Po rozplanowaniu układu pomieszczeń, zrobieniu podłogi i ścian, przychodzi kolej na wstawienie drzwi, lamp i zagospodarowanie mieszkania meblami oraz urządzeniami RTV i AGD. Na samym końcu dodajmy różnego rodzaju aranżacyjne dodatki. Jak widać, urządzanie mieszkania wcale nie musi być tak trudnym wyzwaniem, choć z pewnością wymaga nie lada dyscypliny i kreatywności. Nade wszystko warto już wcześniej zaplanować sobie poszczególne kroki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *